AVX Corporation 0603ZG474ZAT2A
0603ZG474ZAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0603ZG474ZAT2A
Brief Description
CAP CER 0.47UF 10V Y5V 0603
Datasheet Download
0603ZG474ZAT2A.pdf
Availability of 0603ZG474ZAT2A
QUANTITY
0603ZG474ZAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603ZG474ZAT2A
Internal Part NumberEIS-0603ZG474ZAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603ZG474ZAT2A
Related Links0603ZG4, 0603ZG474ZAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0603ZG474ZAT2A Details Description
Related parts for 0603ZG474ZAT2A
RES SMD 22 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 630V JB 1206 datasheet.pdf
16MM SS ROBUST SWITCH datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf