AVX Corporation 06123C154KAT2W
06123C154KAT2W picture photo
Mfg. Part Number
06123C154KAT2W
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.15UF 25V X7R 0612
Datasheet Download
06123C154KAT2W.pdf
Availability of 06123C154KAT2W
QUANTITY
06123C154KAT2W Order Process
Ship out your order
Specifications of 06123C154KAT2W
Internal Part NumberEIS-06123C154KAT2W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.040" (1.02mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Reverse Geometry)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06123C154KAT2W
Related Links06123C1, 06123C154KAT2W Datasheet, AVX Corporation Distributor
06123C154KAT2W Details Description
Related parts for 06123C154KAT2W
RES SMD 806 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL R/A 15POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OCTAL BUS TXRX 20-SOIC datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 256K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf