AVX Corporation 06123C473MAT2A
06123C473MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06123C473MAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 25V X7R 0612
Datasheet Download
06123C473MAT2A.pdf
Availability of 06123C473MAT2A
QUANTITY
06123C473MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06123C473MAT2A
Internal Part NumberEIS-06123C473MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Reverse Geometry)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06123C473MAT2A
Related Links06123C4, 06123C473MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06123C473MAT2A Details Description
Related parts for 06123C473MAT2A
RES SMD 4.7K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC CLOCKED FIFO MEMORY 120HLQFP datasheet.pdf
IC VIDEO AMP W/FILTER SC70-5 datasheet.pdf
HEATSINK STAMP 19.4X25.4X11.4MM datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT 40KSPS LP 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 10MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES 2.77K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SOIC-14 TO DIP-14 SMT ADAPTER datasheet.pdf
CIR BRKR 20A 32VDC ROCKER datasheet.pdf