AVX Corporation 06125C104KAT2V
06125C104KAT2V picture photo
Mfg. Part Number
06125C104KAT2V
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0612
Datasheet Download
06125C104KAT2V.pdf
Availability of 06125C104KAT2V
QUANTITY
06125C104KAT2V Order Process
Ship out your order
Specifications of 06125C104KAT2V
Internal Part NumberEIS-06125C104KAT2V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.030" (0.76mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Reverse Geometry)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06125C104KAT2V
Related Links06125C1, 06125C104KAT2V Datasheet, AVX Corporation Distributor
06125C104KAT2V Details Description
Related parts for 06125C104KAT2V
IC COMP QUAD SGL SUPPLY 14TSSOP datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 65NS 88SCSP datasheet.pdf
IC 8051 MCU 96K FLASH 32-QFP datasheet.pdf
CONN HEADER .4MM 100POS SMD datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 1MM datasheet.pdf
CABLE SGL END R/A 3POS FEMALE 5M datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO214AC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS JAM NUT SKT datasheet.pdf