TE Connectivity Deutsch Connectors 983-0SE20-41PN-L
983-0SE20-41PN-L picture photo
Mfg. Part Number
983-0SE20-41PN-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN
Datasheet Download
983-0SE20-41PN-L.pdf
Availability of 983-0SE20-41PN-L
QUANTITY
983-0SE20-41PN-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-0SE20-41PN-L
Internal Part NumberEIS-983-0SE20-41PN-L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-0SE20-41PN-L
Related Links983-0SE2, 983-0SE20-41PN-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-0SE20-41PN-L Details Description
Related parts for 983-0SE20-41PN-L
CONN SAI 8 MMS M12 4POS datasheet.pdf
INDICATOR 208-250 VAC NEON RED datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 320MA 410 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CLI C 2-4 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONNECTOR 96POS RA TERM DIN datasheet.pdf