United Chemi-Con EKY-160EC3221MF11D
EKY-160EC3221MF11D picture photo
Mfg. Part Number
EKY-160EC3221MF11D
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EKY-160EC3221MF11D.pdf
Availability of EKY-160EC3221MF11D
QUANTITY
EKY-160EC3221MF11D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKY-160EC3221MF11D
Internal Part NumberEIS-EKY-160EC3221MF11D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKY
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKY-160EC3221MF11D
Related LinksEKY-160EC, EKY-160EC3221MF11D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKY-160EC3221MF11D Details Description
Related parts for EKY-160EC3221MF11D
CONN RECEPT BOX MNT 37POS W/PINS datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPTACLE 8POS .100 TIN datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 5.5V SOT23 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT CUR OUT 38-QFN datasheet.pdf
OSC MEMS 44.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 2.4UH N30 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 42POS datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 130A AC/DC datasheet.pdf