Micron Technology MT48LC8M16LFTG-75:G
MT48LC8M16LFTG-75:G picture photo
Mfg. Part Number
MT48LC8M16LFTG-75:G
Brief Description
IC SDRAM 128MBIT 133MHZ 54TSOP
Datasheet Download
MT48LC8M16LFTG-75:G.pdf
Availability of MT48LC8M16LFTG-75:G
QUANTITY
MT48LC8M16LFTG-75:G Order Process
Ship out your order
Specifications of MT48LC8M16LFTG-75:G
Internal Part NumberEIS-MT48LC8M16LFTG-75:G
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeMobile LPSDR SDRAM
Memory Size128M (8M x 16)
Speed133MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case54-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package54-TSOP II
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MT48LC8M16LFTG-75:G
Related LinksMT48LC8M1, MT48LC8M16LFTG-75:G Datasheet, Micron Technology Distributor
MT48LC8M16LFTG-75:G Details Description
Related parts for MT48LC8M16LFTG-75:G
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT323 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 45A DPAK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf