Yageo RT0805CRE0717R4L
RT0805CRE0717R4L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRE0717R4L
Brief Description
RES SMD 17.4 OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRE0717R4L.pdf
Availability of RT0805CRE0717R4L
QUANTITY
RT0805CRE0717R4L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRE0717R4L
Internal Part NumberEIS-RT0805CRE0717R4L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.4
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRE0717R4L
Related LinksRT0805CR, RT0805CRE0717R4L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRE0717R4L Details Description
Related parts for RT0805CRE0717R4L
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
12W TAB HSG ASSY BLACK datasheet.pdf
RES 2.4 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
A-S-145 22-18 BUTT STEEL 900F datasheet.pdf
RES 73.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS SKT datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 4A 30V DO-214AC datasheet.pdf
OSC XO 44.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf