AVX Corporation 06126D225MAT2A
06126D225MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06126D225MAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0612
Datasheet Download
06126D225MAT2A.pdf
Availability of 06126D225MAT2A
QUANTITY
06126D225MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06126D225MAT2A
Internal Part NumberEIS-06126D225MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Reverse Geometry)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06126D225MAT2A
Related Links06126D2, 06126D225MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06126D225MAT2A Details Description
Related parts for 06126D225MAT2A
DIODE SCHOTTKY 30V 30MA ML4N1 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 80MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
LED PANEL IND RED/GRN SNAP-IN datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 7" 1MM 14POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
508 TB SPR PLU DOWN/SIDE datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ20 21 OLIV datasheet.pdf
HD 38999 88C 88#23 PIN RECP datasheet.pdf
170UF 50V 20X30 105C AXI datasheet.pdf