AVX Corporation 0612YC104KAT2V
0612YC104KAT2V picture photo
Mfg. Part Number
0612YC104KAT2V
Brief Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0612
Datasheet Download
0612YC104KAT2V.pdf
Availability of 0612YC104KAT2V
QUANTITY
0612YC104KAT2V Order Process
Ship out your order
Specifications of 0612YC104KAT2V
Internal Part NumberEIS-0612YC104KAT2V
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0612YC104KAT2V
Related Links0612YC1, 0612YC104KAT2V Datasheet, AVX Corporation Distributor
0612YC104KAT2V Details Description
Related parts for 0612YC104KAT2V
IC REG LDO ADJ 3A TO220-3 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 60MA 11 OHM SMD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 18POS .050" SMD datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-12VOUT SMD datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC PREAMP AUDIO MONO MIC 4DSBGA datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 2CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP C, AFS 2, T datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
I.S. PRESSURE CALIBRATOR 100 PSI datasheet.pdf
CAP FILM 0.0015 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf