AVX Corporation 0612YC104MAT2V
0612YC104MAT2V picture photo
Mfg. Part Number
0612YC104MAT2V
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0612
Datasheet Download
0612YC104MAT2V.pdf
Availability of 0612YC104MAT2V
QUANTITY
0612YC104MAT2V Order Process
Ship out your order
Specifications of 0612YC104MAT2V
Internal Part NumberEIS-0612YC104MAT2V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Reverse Geometry)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0612YC104MAT2V
Related Links0612YC1, 0612YC104MAT2V Datasheet, AVX Corporation Distributor
0612YC104MAT2V Details Description
Related parts for 0612YC104MAT2V
RES SMD 51K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 1.5MSPS 12-TQFN datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 8.5NS 119BGA datasheet.pdf
RES 40K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK MOD W/SPRNG-CAGE 10PS datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 88MA 16.5 OHM TH datasheet.pdf
PMI BASE 11/16 INCAN T-3 1/4 BAY datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 60POS datasheet.pdf
CONN COAX PLUG STR 75OHM SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 2.1 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 10A 350VAC 72VDC datasheet.pdf