AVX Corporation 0612ZC472KAT2U
0612ZC472KAT2U picture photo
Mfg. Part Number
0612ZC472KAT2U
Brief Description
CAP CER 4700PF 10V X7R 0612
Datasheet Download
0612ZC472KAT2U.pdf
Availability of 0612ZC472KAT2U
QUANTITY
0612ZC472KAT2U Order Process
Ship out your order
Specifications of 0612ZC472KAT2U
Internal Part NumberEIS-0612ZC472KAT2U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0612ZC472KAT2U
Related Links0612ZC4, 0612ZC472KAT2U Datasheet, AVX Corporation Distributor
0612ZC472KAT2U Details Description
Related parts for 0612ZC472KAT2U
POLYSWITCH PTC RESET 1.4A STRAP datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 20V SC89-6L datasheet.pdf
.187 MP-LOCK HSG-2P 10MM datasheet.pdf
SHEET FABRIC 19.1X101.6MM 5/PK datasheet.pdf
RES 7.44K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IPD 6.5-2MM NONSHLD 3W SPST M8 datasheet.pdf
MINITEK HDR datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 400POS SMD datasheet.pdf