Littelfuse 0662.050HXSL
0662.050HXSL picture photo
Mfg. Part Number
0662.050HXSL
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 50MA 250VAC RAD
Datasheet Download
0662.050HXSL.pdf
Availability of 0662.050HXSL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0662.050HXSL Order Process
Ship out your order
Specifications of 0662.050HXSL
Internal Part NumberEIS-0662.050HXSL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesLT-5™ 662
PackagingBulk
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating50mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / CaseRadial, Can, Vertical
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.0004
ApprovalsCSA, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.335" Dia x 0.333" H (8.50mm x 8.45mm)
DC Cold Resistance4.483 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0662.050HXSL
Related Links0662.0, 0662.050HXSL Datasheet, Littelfuse Distributor
0662.050HXSL Details Description
Related parts for 0662.050HXSL
IC OTP 2MBIT 80NS 32PLCC datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC DUAL 4-IN MUX 16-DIP datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 499 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 160 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 681 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 7.3A 14 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 12A 32VAC AXIAL datasheet.pdf