Littelfuse 0663.315HXLL
0663.315HXLL picture photo
Mfg. Part Number
0663.315HXLL
Brief Description
FUSE BOARD MNT 315MA 250VAC RAD
Datasheet Download
0663.315HXLL.pdf
Availability of 0663.315HXLL
QUANTITY
0663.315HXLL Order Process
Ship out your order
Specifications of 0663.315HXLL
Internal Part NumberEIS-0663.315HXLL
FamilyFuses
SeriesLT-5™ 663
PackagingBulk
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating315mA
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.8
ApprovalsCSA, KTL, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Color-
Size / Dimension0.335" Dia x 0.333" H (8.50mm x 8.45mm)
DC Cold Resistance0.326 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0663.315HXLL
Related Links0663.3, 0663.315HXLL Datasheet, Littelfuse Distributor
0663.315HXLL Details Description
Related parts for 0663.315HXLL
GDT 230V 20% 15KA FAIL SHORT datasheet.pdf
OSC XO 64.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf