Littelfuse 0663.500HXSL
0663.500HXSL picture photo
Mfg. Part Number
0663.500HXSL
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 500MA 250VAC RAD
Datasheet Download
0663.500HXSL.pdf
Availability of 0663.500HXSL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0663.500HXSL Order Process
Ship out your order
Specifications of 0663.500HXSL
Internal Part NumberEIS-0663.500HXSL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesLT-5™ 663
PackagingBulk
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating500mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / CaseRadial, Can, Vertical
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t2.5
ApprovalsCSA, KTL, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Color-
Size / Dimension0.335" Dia x 0.333" H (8.50mm x 8.45mm)
DC Cold Resistance0.187 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0663.500HXSL
Related Links0663.5, 0663.500HXSL Datasheet, Littelfuse Distributor
0663.500HXSL Details Description
Related parts for 0663.500HXSL
IDC CABLE - MPR34K/MC34M/X datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 20TVSOP datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 57POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC FIFO 16384X18 20NS 32PLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 287.5MHZ 6CLCC datasheet.pdf