Littelfuse 0663.800HXSL
0663.800HXSL picture photo
Mfg. Part Number
0663.800HXSL
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 800MA 250VAC RAD
Datasheet Download
0663.800HXSL.pdf
Availability of 0663.800HXSL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0663.800HXSL Order Process
Ship out your order
Specifications of 0663.800HXSL
Internal Part NumberEIS-0663.800HXSL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesLT-5™ 663
PackagingBulk
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating800mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / CaseRadial, Can, Vertical
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t8
ApprovalsCSA, KTL, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Color-
Size / Dimension0.335" Dia x 0.333" H (8.50mm x 8.45mm)
DC Cold Resistance0.099 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0663.800HXSL
Related Links0663.8, 0663.800HXSL Datasheet, Littelfuse Distributor
0663.800HXSL Details Description
Related parts for 0663.800HXSL
IC CTRLR DC-DC MULTIPH 28TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 24PS STR SHORT LATCH datasheet.pdf
OSC XO 161.1328MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
PANEL INNER 40X28" WHITE datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 550A 1300VAC datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 4.74"LX3.54"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 100MA FSC datasheet.pdf