Littelfuse 066302.5HXLL
066302.5HXLL picture photo
Mfg. Part Number
066302.5HXLL
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 250VAC RAD
Datasheet Download
066302.5HXLL.pdf
Availability of 066302.5HXLL
QUANTITY
066302.5HXLL Order Process
Ship out your order
Specifications of 066302.5HXLL
Internal Part NumberEIS-066302.5HXLL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesLT-5™ 663
PackagingBulk
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating2.5A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / CaseRadial, Can, Vertical
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t55
ApprovalsCCC, CSA, KTL, METI, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Color-
Size / Dimension0.335" Dia x 0.333" H (8.50mm x 8.45mm)
DC Cold Resistance0.02 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)066302.5HXLL
Related Links066302, 066302.5HXLL Datasheet, Littelfuse Distributor
066302.5HXLL Details Description
Related parts for 066302.5HXLL
CONN HEADER .100 DUAL STR 22POS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 4.5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC MPU MPC86XX 1.0GHZ 1023FCCBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
LSF-SMT 3.50/07/135 3.5 BK datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 830MA 550 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 20% 250VDC AXIAL datasheet.pdf