Littelfuse 0665.080HXSL
0665.080HXSL picture photo
Mfg. Part Number
0665.080HXSL
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 80MA 250VAC RAD
Datasheet Download
0665.080HXSL.pdf
Availability of 0665.080HXSL
QUANTITY
0665.080HXSL Order Process
Ship out your order
Specifications of 0665.080HXSL
Internal Part NumberEIS-0665.080HXSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesLT-5™ 665
PackagingBulk
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating80mA
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.0313
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Color-
Size / Dimension0.335" Dia x 0.333" H (8.50mm x 8.45mm)
DC Cold Resistance4.427 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0665.080HXSL
Related Links0665.0, 0665.080HXSL Datasheet, Littelfuse Distributor
0665.080HXSL Details Description
Related parts for 0665.080HXSL
FIXED IND 560UH 4A 103 MOHM TH datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 50MA 8VSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 462V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
ANTENNA RUBBER DUCK CXE TNC datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 84-119V datasheet.pdf
BASIC APPLICATOR TOP AIR datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf