Littelfuse 0672.100DRT4P
0672.100DRT4P picture photo
Mfg. Part Number
0672.100DRT4P
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 100MA 250VAC AXIAL
Datasheet Download
0672.100DRT4P.pdf
Availability of 0672.100DRT4P
QUANTITY
0672.100DRT4P Order Process
Ship out your order
Specifications of 0672.100DRT4P
Internal Part NumberEIS-0672.100DRT4P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series672
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating100mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / CaseCartridge, Non-Standard (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.00194
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.154" Dia x 0.433" L (3.90mm x 11.00mm)
DC Cold Resistance4.825 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0672.100DRT4P
Related Links0672.1, 0672.100DRT4P Datasheet, Littelfuse Distributor
0672.100DRT4P Details Description
Related parts for 0672.100DRT4P
IC FPGA 473 I/O 672BGA datasheet.pdf
CONN FERRULE MT FOR 60POS RCPT datasheet.pdf
RES SMD 63.4K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 700V 12A TO220AB datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS W/SKT BOX datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-HVSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf