Littelfuse 0672.400DRT4
0672.400DRT4 picture photo
Mfg. Part Number
0672.400DRT4
Brief Description
FUSE GLASS 400MA 250VAC AXIAL
Datasheet Download
0672.400DRT4.pdf
Availability of 0672.400DRT4
QUANTITY
0672.400DRT4 Order Process
Ship out your order
Specifications of 0672.400DRT4
Internal Part NumberEIS-0672.400DRT4
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series672
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating400mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / CaseCartridge, Non-Standard (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.0695
Color-
Size / Dimension0.154" Dia x 0.433" L (3.90mm x 11.00mm)
DC Cold Resistance0.584 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0672.400DRT4
Related Links0672.4, 0672.400DRT4 Datasheet, Littelfuse Distributor
0672.400DRT4 Details Description
Related parts for 0672.400DRT4
IC REG LDO 6V 1.5A D2PAK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC RESET CMOS 2.5V 200MS 5SSOP datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20SOIC datasheet.pdf
HEADER 16POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
TVS DIODE 154VWM 246VC DO204AC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 28V 800W datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
TRANS JFET P-CH 30V SOT23 datasheet.pdf