Littelfuse 0672.600DRT4P
0672.600DRT4P picture photo
Mfg. Part Number
0672.600DRT4P
Brief Description
FUSE GLASS 600MA 250VAC AXIAL
Datasheet Download
0672.600DRT4P.pdf
Availability of 0672.600DRT4P
QUANTITY
0672.600DRT4P Order Process
Ship out your order
Specifications of 0672.600DRT4P
Internal Part NumberEIS-0672.600DRT4P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series672
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating600mA
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.218
Color-
Size / Dimension0.154" Dia x 0.433" L (3.90mm x 11.00mm)
DC Cold Resistance0.1765 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0672.600DRT4P
Related Links0672.6, 0672.600DRT4P Datasheet, Littelfuse Distributor
0672.600DRT4P Details Description
Related parts for 0672.600DRT4P
IC LATCH TRANSP 16BIT LV 48TSSOP datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 40MA 4.5 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 20.1VC DO204AC datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 48POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf