Littelfuse 0672002.MXE
0672002.MXE picture photo
Mfg. Part Number
0672002.MXE
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 2A 250VAC AXIAL
Datasheet Download
0672002.MXE.pdf
Availability of 0672002.MXE
QUANTITY
0672002.MXE Order Process
Ship out your order
Specifications of 0672002.MXE
Internal Part NumberEIS-0672002.MXE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series672
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating2A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / CaseCartridge, Non-Standard (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t2.27
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.154" Dia x 0.433" L (3.90mm x 11.00mm)
DC Cold Resistance0.0378 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0672002.MXE
Related Links06720, 0672002.MXE Datasheet, Littelfuse Distributor
0672002.MXE Details Description
Related parts for 0672002.MXE
REG SW -6V 1A VERT datasheet.pdf
CONN RECEPT 180POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
BATT PACK 4.8V AA BUTTON NIMH datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 22POS GOLD SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.249 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA SOT23 datasheet.pdf