Littelfuse 0672010.DRT4P
0672010.DRT4P picture photo
Mfg. Part Number
0672010.DRT4P
Brief Description
FUSE GLASS 10A 250VAC AXIAL
Datasheet Download
0672010.DRT4P.pdf
Availability of 0672010.DRT4P
QUANTITY
0672010.DRT4P Order Process
Ship out your order
Specifications of 0672010.DRT4P
Internal Part NumberEIS-0672010.DRT4P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series672
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating10A
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t88.5
Color-
Size / Dimension0.154" Dia x 0.433" L (3.90mm x 11.00mm)
DC Cold Resistance0.0056 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0672010.DRT4P
Related Links067201, 0672010.DRT4P Datasheet, Littelfuse Distributor
0672010.DRT4P Details Description
Related parts for 0672010.DRT4P
RES ARRAY 8 RES 2.7K OHM 2512 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB QZROM 32LQFP datasheet.pdf
IC CONV SERIAL-TO-USB 32-LQFP datasheet.pdf
CAP CER 1UF 200V X7R 1825 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
WS02-CFSC1-JV3 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CTV 11C 2#20 9#10 PIN PLUG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf