Littelfuse 0673.400MXE
0673.400MXE picture photo
Mfg. Part Number
0673.400MXE
Brief Description
FUSE GLASS 400MA 250VAC AXIAL
Datasheet Download
0673.400MXE.pdf
Availability of 0673.400MXE
QUANTITY
0673.400MXE Order Process
Ship out your order
Specifications of 0673.400MXE
Internal Part NumberEIS-0673.400MXE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series673
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating400mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / CaseCartridge, Non-Standard (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.0735
Color-
Size / Dimension0.154" Dia x 0.433" L (3.90mm x 11.00mm)
DC Cold Resistance0.314 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0673.400MXE
Related Links0673., 0673.400MXE Datasheet, Littelfuse Distributor
0673.400MXE Details Description
Related parts for 0673.400MXE
CARDEDGE LO PRO 86POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 32 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 3.3V 65W datasheet.pdf