Littelfuse 0674.125MXE
0674.125MXE picture photo
Mfg. Part Number
0674.125MXE
Brief Description
FUSE CERAMIC 125MA 250VAC AXIAL
Datasheet Download
0674.125MXE.pdf
Availability of 0674.125MXE
QUANTITY
0674.125MXE Order Process
Ship out your order
Specifications of 0674.125MXE
Internal Part NumberEIS-0674.125MXE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series674
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating125mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / CaseCartridge, Non-Standard (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.00299
Color-
Size / Dimension0.154" Dia x 0.433" L (3.90mm x 11.00mm)
DC Cold Resistance3.854 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0674.125MXE
Related Links0674., 0674.125MXE Datasheet, Littelfuse Distributor
0674.125MXE Details Description
Related parts for 0674.125MXE
TRANS PNP 120V 0.5A TO-126 datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1A 8-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 1/8-27NPT 20MA datasheet.pdf
IC HARDWARE MONITOR 24-TSSOP datasheet.pdf
RES 7.50K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.76K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS PIN datasheet.pdf
CONN HOUSING 8COND datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V TO247AC datasheet.pdf