Littelfuse 0674.600DRT4
0674.600DRT4 picture photo
Mfg. Part Number
0674.600DRT4
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 600MA 250VAC AXIAL
Datasheet Download
0674.600DRT4.pdf
Availability of 0674.600DRT4
QUANTITY
0674.600DRT4 Order Process
Ship out your order
Specifications of 0674.600DRT4
Internal Part NumberEIS-0674.600DRT4
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series674
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating600mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / CaseCartridge, Non-Standard (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.217
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.154" Dia x 0.433" L (3.90mm x 11.00mm)
DC Cold Resistance0.178 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0674.600DRT4
Related Links0674.6, 0674.600DRT4 Datasheet, Littelfuse Distributor
0674.600DRT4 Details Description
Related parts for 0674.600DRT4
RES SMD 422K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HOLDER BATT FOR 1632 CELL PCB datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM 3/8 58A datasheet.pdf
LED ZENIGATA datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 10A 5DFN datasheet.pdf