Littelfuse 067401.5DRT4
067401.5DRT4 picture photo
Mfg. Part Number
067401.5DRT4
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 1.5A 250VAC AXIAL
Datasheet Download
067401.5DRT4.pdf
Availability of 067401.5DRT4
QUANTITY
067401.5DRT4 Order Process
Ship out your order
Specifications of 067401.5DRT4
Internal Part NumberEIS-067401.5DRT4
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series674
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating1.5A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / CaseCartridge, Non-Standard (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.881
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.154" Dia x 0.433" L (3.90mm x 11.00mm)
DC Cold Resistance0.0592 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)067401.5DRT4
Related Links067401, 067401.5DRT4 Datasheet, Littelfuse Distributor
067401.5DRT4 Details Description
Related parts for 067401.5DRT4
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 30PS .100 DL STR TIN datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 300MW TO92S datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 10% DO-35 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 120V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8K FLASH 20SSOP datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CONN PLUG WEDGE 2POS BLACK datasheet.pdf