Littelfuse 067404.5DRT4P
067404.5DRT4P picture photo
Mfg. Part Number
067404.5DRT4P
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 4.5A 250VAC AXIAL
Datasheet Download
067404.5DRT4P.pdf
Availability of 067404.5DRT4P
QUANTITY
067404.5DRT4P Order Process
Ship out your order
Specifications of 067404.5DRT4P
Internal Part NumberEIS-067404.5DRT4P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series674
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating4.5A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / CaseCartridge, Non-Standard (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t9.58
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.154" Dia x 0.433" L (3.90mm x 11.00mm)
DC Cold Resistance0.0171 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)067404.5DRT4P
Related Links067404, 067404.5DRT4P Datasheet, Littelfuse Distributor
067404.5DRT4P Details Description
Related parts for 067404.5DRT4P
LED GREEN DIFFUSED 2SMD datasheet.pdf
JUMPER-H9991TR/1853 BL/X 6" datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPST 35A 12V datasheet.pdf
RES SMD 13.7KOHM 0.5% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 1.33M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 102 TYPE A 39POS datasheet.pdf
H4X:D1MM:U33FF:AC datasheet.pdf
SENSOR PRES 10PSI GAUG 3.3V DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 1PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf