Littelfuse 0675.250DRT4P
0675.250DRT4P picture photo
Mfg. Part Number
0675.250DRT4P
Brief Description
FUSE CERAMIC 250MA 250VAC AXIAL
Datasheet Download
0675.250DRT4P.pdf
Availability of 0675.250DRT4P
QUANTITY
0675.250DRT4P Order Process
Ship out your order
Specifications of 0675.250DRT4P
Internal Part NumberEIS-0675.250DRT4P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series675
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating250mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / CaseCartridge, Non-Standard (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.025
Color-
Size / Dimension0.154" Dia x 0.433" L (3.90mm x 11.00mm)
DC Cold Resistance1.752 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0675.250DRT4P
Related Links0675.2, 0675.250DRT4P Datasheet, Littelfuse Distributor
0675.250DRT4P Details Description
Related parts for 0675.250DRT4P
TERM BLOCK DISTANCE PIECE METAL datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .078"D .165"L datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 25NS 28SOJ datasheet.pdf
IC MINIGATE MULTIFUNC 8ULLGA datasheet.pdf
FUSE AUTO 20A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
SURFACE FB BELT 5X158" A MED datasheet.pdf
HOLESAW VARIABLE PITCH datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS PNL MNT PIN datasheet.pdf