Cornell Dubilier Electronics 381LQ271M400J042
381LQ271M400J042 picture photo
Mfg. Part Number
381LQ271M400J042
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
381LQ271M400J042.pdf
Availability of 381LQ271M400J042
QUANTITY
381LQ271M400J042 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LQ271M400J042
Internal Part NumberEIS-381LQ271M400J042
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)675 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.22A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LQ271M400J042
Related Links381LQ271, 381LQ271M400J042 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LQ271M400J042 Details Description
Related parts for 381LQ271M400J042
Crystal 32.7680kHz 20ppm 12.5pF 50 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, Flat Lead (3 Leads) datasheet.pdf
RES SMD 340K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC USB PWR MNGR BATT CHRGR 16QFN datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SC70-4 datasheet.pdf
RES SMD 4.53 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
RCPT 10ROW 300POS VERT SMD GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CAP POLYMER 1000UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
635 TB RIS CLA 2-ROWS datasheet.pdf
9POS SIDE ENTRY - GREY datasheet.pdf