Littelfuse 0675004.MXE
0675004.MXE picture photo
Mfg. Part Number
0675004.MXE
Brief Description
FUSE CERAMIC 4A 250VAC AXIAL
Datasheet Download
0675004.MXE.pdf
Availability of 0675004.MXE
QUANTITY
0675004.MXE Order Process
Ship out your order
Specifications of 0675004.MXE
Internal Part NumberEIS-0675004.MXE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series675
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating4A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / CaseCartridge, Non-Standard (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t28.1
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.154" Dia x 0.433" L (3.90mm x 11.00mm)
DC Cold Resistance0.0193 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0675004.MXE
Related Links06750, 0675004.MXE Datasheet, Littelfuse Distributor
0675004.MXE Details Description
Related parts for 0675004.MXE
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
IDC CABLE-AKR34A/ AE34G / APK34A datasheet.pdf
RES 0.3 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG FLYBACK INV ISO 16MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
PRES TRANSD -100-300 KPA datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN SMP JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf