Littelfuse 067501.5DRT4
067501.5DRT4 picture photo
Mfg. Part Number
067501.5DRT4
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 1.5A 250VAC AXIAL
Datasheet Download
067501.5DRT4.pdf
Availability of 067501.5DRT4
QUANTITY
067501.5DRT4 Order Process
Ship out your order
Specifications of 067501.5DRT4
Internal Part NumberEIS-067501.5DRT4
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series675
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating1.5A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / CaseCartridge, Non-Standard (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t3.51
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.154" Dia x 0.433" L (3.90mm x 11.00mm)
DC Cold Resistance0.051 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)067501.5DRT4
Related Links067501, 067501.5DRT4 Datasheet, Littelfuse Distributor
067501.5DRT4 Details Description
Related parts for 067501.5DRT4
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V D2PAK datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 150KHZ 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 90DEG datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 REC datasheet.pdf
Connector Socket 61 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 2POS 6MM datasheet.pdf