Littelfuse 0676.125MXE
0676.125MXE picture photo
Mfg. Part Number
0676.125MXE
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 125MA 250VAC AXIAL
Datasheet Download
0676.125MXE.pdf
Availability of 0676.125MXE
QUANTITY
0676.125MXE Order Process
Ship out your order
Specifications of 0676.125MXE
Internal Part NumberEIS-0676.125MXE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series676
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating125mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / CaseCartridge, Non-Standard (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.0079
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.154" Dia x 0.433" L (3.90mm x 11.00mm)
DC Cold Resistance2.3 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0676.125MXE
Related Links0676., 0676.125MXE Datasheet, Littelfuse Distributor
0676.125MXE Details Description
Related parts for 0676.125MXE
IC 4-20MA I-TRANSMITTER 14-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
LED SPACER 5MM T-1-3/4 BLK 2MM datasheet.pdf
CIR BRKR 500MA 277VAC 80VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 60V 320A DO205AB datasheet.pdf