Littelfuse 067602.5DRT4
067602.5DRT4 picture photo
Mfg. Part Number
067602.5DRT4
Brief Description
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC AXIAL
Datasheet Download
067602.5DRT4.pdf
Availability of 067602.5DRT4
QUANTITY
067602.5DRT4 Order Process
Ship out your order
Specifications of 067602.5DRT4
Internal Part NumberEIS-067602.5DRT4
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series676
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating2.5A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / CaseCartridge, Non-Standard (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t5.15
ApprovalsCCC, CSA, UL, VDE
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.154" Dia x 0.433" L (3.90mm x 11.00mm)
DC Cold Resistance0.025 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)067602.5DRT4
Related Links067602, 067602.5DRT4 Datasheet, Littelfuse Distributor
067602.5DRT4 Details Description
Related parts for 067602.5DRT4
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CTRLR POWER SUPPLY SGL 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 4V 10% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 6.81 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
5 SIL MALE VERT CONN F/LATCH datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.16W 2512 datasheet.pdf