Stackpole Electronics Inc. RNF12BTC49R9
RNF12BTC49R9 picture photo
Mfg. Part Number
RNF12BTC49R9
Brief Description
RES 49.9 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF12BTC49R9.pdf
Availability of RNF12BTC49R9
QUANTITY
RNF12BTC49R9 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12BTC49R9
Internal Part NumberEIS-RNF12BTC49R9
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12BTC49R9
Related LinksRNF12B, RNF12BTC49R9 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12BTC49R9 Details Description
Related parts for RNF12BTC49R9
CAP CER 3.3UF 4V X5R 0612 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
VARISTOR 324V 12.5KA DISC 20MM datasheet.pdf