Littelfuse 067701.6DRT4P
067701.6DRT4P picture photo
Mfg. Part Number
067701.6DRT4P
Brief Description
FUSE CERAMIC 1.6A 250VAC AXIAL
Datasheet Download
067701.6DRT4P.pdf
Availability of 067701.6DRT4P
QUANTITY
067701.6DRT4P Order Process
Ship out your order
Specifications of 067701.6DRT4P
Internal Part NumberEIS-067701.6DRT4P
FamilyFuses
Series677
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating1.6A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / CaseCartridge, Non-Standard (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t18.2
ApprovalsCSA, UL, VDE
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.154" Dia x 0.433" L (3.90mm x 11.00mm)
DC Cold Resistance0.048 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)067701.6DRT4P
Related Links067701, 067701.6DRT4P Datasheet, Littelfuse Distributor
067701.6DRT4P Details Description
Related parts for 067701.6DRT4P
CAP ALUM 3300UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
RELAY OPTO SPST 550MA 4 SMD 60V datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 31POS datasheet.pdf
RES 9.1M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BREAKAWAY 6POS .100 datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
M12 X 1.0 ANGLED SOCKET PIGT A datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf