Bel Fuse Inc. 0697H0800-01
0697H0800-01 picture photo
Mfg. Part Number
0697H0800-01
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BRD MNT 800MA 350VAC 100VDC
Datasheet Download
0697H0800-01.pdf
Availability of 0697H0800-01
QUANTITY
0697H0800-01 Order Process
Ship out your order
Specifications of 0697H0800-01
Internal Part NumberEIS-0697H0800-01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileBel Fuse 0679H Fuses Product Overview | Digi-Key Daily
Featured Product0697H UL, Slow-Blow, Radial, 350 VAC Fuse
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series0697H
PackagingBulk
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating800mA
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC100V
Response TimeSlow
Package / CaseRadial, Box
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A AC, 65A DC
Melting I²t3.6
ApprovalscURus
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.329" L x 0.157" W x 0.307" H (8.35mm x 4.00mm x 7.80mm)
DC Cold Resistance0.14 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0697H0800-01
Related Links0697H0, 0697H0800-01 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
0697H0800-01 Details Description
Related parts for 0697H0800-01
CONN RECEPT PIN .048-.064" .100" datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A TO263-5 datasheet.pdf
CONN SPRING 56POS SNGL .335 SMD datasheet.pdf
CONN FERRULE CABLE 196DB TIN datasheet.pdf
CAP CER 47PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
LED XLAMP XB-H WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 20% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.0091UF 5% 2500VDC AXI datasheet.pdf