NMB Technologies Corp. 08020SA-12M-AL-00
08020SA-12M-AL-00 picture photo
Mfg. Part Number
08020SA-12M-AL-00
Brief Description
FAN 12VDC 80X20MM LOCK ROTOR
Datasheet Download
08020SA-12M-AL-00.pdf
Availability of 08020SA-12M-AL-00
QUANTITY
08020SA-12M-AL-00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 08020SA-12M-AL-00
Internal Part NumberEIS-08020SA-12M-AL-00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Series08020SA
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H x 20mm W
Air Flow40.0 CFM (1.13m³/min)
Static Pressure0.210 in H2O (52.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise37.5 dB
Power (Watts)1.56W
RPM3700 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.130A
Voltage Range6 ~ 13.8VDC
Life Expectancy40000 hrs @ 60°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08020SA-12M-AL-00
Related Links08020SA-, 08020SA-12M-AL-00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
08020SA-12M-AL-00 Details Description
Related parts for 08020SA-12M-AL-00
CAP CER 10PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 1100PF 5% 2.5KVDC RAD datasheet.pdf
1681 APPLIANCE INLET 20A 155C datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG MALE 6POS 7MM datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 335MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT PIN datasheet.pdf