NMB Technologies Corp. 08025KA-24J-EA-00
08025KA-24J-EA-00 picture photo
Mfg. Part Number
08025KA-24J-EA-00
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN 24VDC 80X25MM 2WR
Datasheet Download
08025KA-24J-EA-00.pdf
Availability of 08025KA-24J-EA-00
QUANTITY
08025KA-24J-EA-00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 08025KA-24J-EA-00
Internal Part NumberEIS-08025KA-24J-EA-00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series-
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H x 25mm W
Air Flow24.7 CFM (0.699m³/min)
Static Pressure-
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise22 dB
Power (Watts)1.44W
RPM2150 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating-
Voltage Range10 ~ 27.6VDC
Life Expectancy-
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08025KA-24J-EA-00
Related Links08025KA-, 08025KA-24J-EA-00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
08025KA-24J-EA-00 Details Description
Related parts for 08025KA-24J-EA-00
RES SMD 3.3K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 15ppm 10pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 15.4VC DO214AA datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf