API Delevan 0805-3N3J
0805-3N3J picture photo
Mfg. Part Number
0805-3N3J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.3NH 600MA 80 MOHM
Datasheet Download
0805-3N3J.pdf
Availability of 0805-3N3J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0805-3N3J Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805-3N3J
Internal Part NumberEIS-0805-3N3J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series805
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance3.3nH
Tolerance±5%
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)80 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 1.5GHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm)
Height - Seated (Max)0.060" (1.52mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805-3N3J
Related Links0805, 0805-3N3J Datasheet, API Delevan Distributor
0805-3N3J Details Description
Related parts for 0805-3N3J
RES SMD 5.49KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 7.87KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP NIOB OXID 15UF 20% 6.3V 1206 datasheet.pdf
RES 2 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 5W D5B datasheet.pdf
CABLE JHOOK SUPPORT datasheet.pdf
500 TB SPR PLU HOOK/E WF datasheet.pdf
INSULATED ALLIGATOR LARGE 832THD datasheet.pdf
RES 82K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf