Vishay/Sprague M39003/01-2774
M39003/01-2774 picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2774
Brief Description
CAP TANT 39UF 10% 20V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2774.pdf
Availability of M39003/01-2774
QUANTITY
M39003/01-2774 Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2774
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2774
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2774
Related LinksM39003/, M39003/01-2774 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2774 Details Description
Related parts for M39003/01-2774
RES SMD 165 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 100VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 7W datasheet.pdf
3M 4926 VHB 1.5" CIR - 100/PACK datasheet.pdf
BVZF 7.62/05/180F SN BK datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CORD GRIP NPB M20 14-18 MM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
STD POLY MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC datasheet.pdf