Microchip Technology 24AA02HT-I/MS
24AA02HT-I/MS picture photo
Mfg. Part Number
24AA02HT-I/MS
Brief Description
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8MSOP
Datasheet Download
24AA02HT-I/MS.pdf
Availability of 24AA02HT-I/MS
QUANTITY
24AA02HT-I/MS Order Process
Ship out your order
Specifications of 24AA02HT-I/MS
Internal Part NumberEIS-24AA02HT-I/MS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesI2C Serial EEPROM
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size2K (256 x 8)
Speed100kHz, 400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)24AA02HT-I/MS
Related Links24AA02, 24AA02HT-I/MS Datasheet, Microchip Technology Distributor
24AA02HT-I/MS Details Description
Related parts for 24AA02HT-I/MS
RES SMD 249K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
POWER USB 24V CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
STOCKER YALE 181200KBBBB datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 4V 20% 2824 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS CBL MNT PIN datasheet.pdf
CABLE DVI(18+5) CON 3' 28AWG datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND TWIST-PAIR 100' datasheet.pdf
4P 4C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf