Sullins Connector Solutions GBM24DCBS
GBM24DCBS picture photo
Mfg. Part Number
GBM24DCBS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
GBM24DCBS.pdf
Availability of GBM24DCBS
QUANTITY
GBM24DCBS Order Process
Ship out your order
Specifications of GBM24DCBS
Internal Part NumberEIS-GBM24DCBS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row24
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBM24DCBS
Related LinksGBM2, GBM24DCBS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBM24DCBS Details Description
Related parts for GBM24DCBS
IC DAC 10BIT SGL LV SC70-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 220PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR 200VDC 40A PANEL MOUNT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 720K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 820UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf