Amphenol Aerospace Operations D38999/20JA35SN
D38999/20JA35SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JA35SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20JA35SN.pdf
Availability of D38999/20JA35SN
QUANTITY
D38999/20JA35SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JA35SN
Internal Part NumberEIS-D38999/20JA35SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert9-35
Shell Size, MILA
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JA35SN
Related LinksD38999/, D38999/20JA35SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JA35SN Details Description
Related parts for D38999/20JA35SN
TRIMMER 2K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
COVER RUBBER FOR KO SRS SWITCH datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD VOUT 28-TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5MM datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC 1.5KE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CABLE ASSY 174 NM MMCXP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS 16.384MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 20A ROCKER datasheet.pdf
ACB 4C 4#12 SKT RECP LINE datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 0.015UF 50V RADIAL datasheet.pdf