AVX Corporation 08051A101KAT2A
08051A101KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051A101KAT2A
Brief Description
CAP CER 100PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A101KAT2A.pdf
Availability of 08051A101KAT2A
QUANTITY
08051A101KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A101KAT2A
Internal Part NumberEIS-08051A101KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A101KAT2A
Related Links08051A1, 08051A101KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A101KAT2A Details Description
Related parts for 08051A101KAT2A
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC DO201 datasheet.pdf
CONN PLUG BLANK M32 BRASS STD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 4SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 2W DO204AL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1000V 28 AWG RED datasheet.pdf
STD POLY MOLDED PARTS datasheet.pdf
TV 19C 19#12 PIN RECP datasheet.pdf
5 V, 14-Bit Serial, 5 ms ADC in SO-8 Package IC datasheet.pdf