AVX Corporation 08051A120FA12A
08051A120FA12A picture photo
Mfg. Part Number
08051A120FA12A
Brief Description
CAP CER 12PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A120FA12A.pdf
Availability of 08051A120FA12A
QUANTITY
08051A120FA12A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A120FA12A
Internal Part NumberEIS-08051A120FA12A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A120FA12A
Related Links08051A1, 08051A120FA12A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A120FA12A Details Description
Related parts for 08051A120FA12A
CAP CER 0.015UF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 19A DPAK datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 100MA 2.5 OHM datasheet.pdf
KEYPAD MOD MATRIX 4X4 16 BTN datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER R/A TIN 31POS datasheet.pdf
RES 4.75M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 1.6NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf