AVX Corporation 08051A180MAT2A
08051A180MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051A180MAT2A
Brief Description
CAP CER 18PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A180MAT2A.pdf
Availability of 08051A180MAT2A
QUANTITY
08051A180MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A180MAT2A
Internal Part NumberEIS-08051A180MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A180MAT2A
Related Links08051A1, 08051A180MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A180MAT2A Details Description
Related parts for 08051A180MAT2A
CONN PLUG 140POS VERT .635MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 1UF 6.3V X7R 0306 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 5.97A 6TSOP datasheet.pdf
16 KEYPAD FRONT MOUNT. ENGLISH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf