Bourns Inc. CR0402-FX-4531GLF
CR0402-FX-4531GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-FX-4531GLF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.53K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-FX-4531GLF.pdf
Availability of CR0402-FX-4531GLF
QUANTITY
CR0402-FX-4531GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-FX-4531GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-FX-4531GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0402-LF Material Declaration
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0402
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.53k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-FX-4531GLF
Related LinksCR0402-F, CR0402-FX-4531GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-FX-4531GLF Details Description
Related parts for CR0402-FX-4531GLF
CAP CER 220PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V X8G 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
LAPPING FILM DIAMOND 4.0" DIA datasheet.pdf
CAP CER 20PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A 250VAC 50VDC datasheet.pdf