AVX Corporation 08051A1R0CA12A
08051A1R0CA12A picture photo
Mfg. Part Number
08051A1R0CA12A
Brief Description
CAP CER 1PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A1R0CA12A.pdf
Availability of 08051A1R0CA12A
QUANTITY
08051A1R0CA12A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A1R0CA12A
Internal Part NumberEIS-08051A1R0CA12A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A1R0CA12A
Related Links08051A1, 08051A1R0CA12A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A1R0CA12A Details Description
Related parts for 08051A1R0CA12A
IC OPAMP JFET 4.5MHZ 8SO datasheet.pdf
BERGSTIK II SR RIGHT ANGLE datasheet.pdf
IC SUPERVSR 5CH 2.87/1.68V 8MSOP datasheet.pdf
CAP SUBMINI PANEL IND CLEAR datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 5A TO3-2 datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC LPC SUPER I/O 128LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE PIN datasheet.pdf
Crystal 3.6864MHz 30ppm 20pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf