AVX Corporation 08051A1R3CAT2A
08051A1R3CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08051A1R3CAT2A
Brief Description
CAP CER 1.3PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
08051A1R3CAT2A.pdf
Availability of 08051A1R3CAT2A
QUANTITY
08051A1R3CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08051A1R3CAT2A
Internal Part NumberEIS-08051A1R3CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package12,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08051A1R3CAT2A
Related Links08051A1, 08051A1R3CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08051A1R3CAT2A Details Description
Related parts for 08051A1R3CAT2A
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 100V X7R 1825 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M12-1.5 6G 20MA datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
IMPACT BP 6X16 LW SN datasheet.pdf
MLX FEMALE TERMINAL 10-12 AWG datasheet.pdf
RES 822 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
6P 8C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
MICRO 25C P 18" WHT FLOAT NI datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 500MW SOD80 datasheet.pdf